Számtalan diák kiváló a „szövegelésben”, de gyenge a szövegértésben. Hosszú időt tölt tanulással, vagy éppen hozzá sem fog, mert még órák múlva is csak eredménytelenül ül a tankönyvek fölött.
Ugye, ismerős ez a forgatókönyv? Ők azok, akik lassan, de biztosan elveszítik a motivációjukat, a legtöbb tantárgyból romlanak a jegyeik. Pedig, azok is ők, akik érdeklődőek, nyitottak az új ismeretekre, motiváltak…voltak valamikor, egy sikeresebb időszakban.
A szövegértés nehézségeivel kapcsolatban van egy jó hírem és egy … Nem, inkább két jó hírem van! Az egyik, hogy nem reménytelen a kialakult helyzet, mert sok olyan módszer létezik, amelyet megtanulva, alkalmazva érdemjegyekben, százalékokban mutatkozhat meg a javulás. A másik jó hír, hogy hamarosan lesz egy módszertani délelőtt, amelyen az említett módszereket, technikákat a gyakorlatban el lehet sajátítani.
Az alkalmazás, ezek után a diákon múlik. Ha egy novella elemzésekor, egy természettudományi vagy történelmi szöveg áttekintésekor elkészíti a szókártyákat, színeket használ a lényegkiemeléshez, idővonalon jeleníti meg a történelmi eseményeket vagy gondolattérképet alkot a jellemzők feldolgozásához, a tanulás gyorsabb, eredményesebb lehet. Az előző technikákon kívül a módszertani délelőttön elhangzanak ajánlások a szöveges feladatok (matematika) adatgyűjtéséhez, a memoriterek megtanulásához, az írásbeli szövegalkotási feladatok ötletes, kreatív megoldásához.
Nem újdonság, de megcáfolhatatlan tény, hogy minden kisiskolás egyszer nagyiskolás lesz. Előbb-utóbb pedig mindenki felnőtté válik. Mi köze ennek a ténynek a szövegértéshez? Nos, ha a tanórák feszes tempója el is marad az diákévek végén, az összefüggések megértése, a logikus gondolkodás minden életszakaszban szükséges. Vagy az várható, hogy minden bolti terméken található leírást, menetrendet, munkahelyi folyamatleírást megért, feldolgoz majd helyettünk a mesterséges intelligencia? Lehetséges, hogy átveszi néhány feladat megoldását. Ne feledkezzünk meg azonban a szépirodalmi művek nyújtotta élményekről, a könyvek által tehető „utazásokról”. Maradjon meg ez, legyen egy-egy kötet jól értelmezett, az összefüggések meglátására ösztönző olvasmány!